10 Top Exclusive Eyeshadow and Lip Makeup Design 2020

10 Top Exclusive Eyeshadow and Lip Makeup Design 2020

10 Top Exclusive Eyeshadow and Lip Makeup Design In 2019

10 Top Exclusive Eyeshadow and Lip Makeup Design 2020

Each woman appreciates looking excellent, exquisite, brilliant, which causes one to feel close and great to wanna get acknowleged without a doubt. Nowdays, magnificence configuration has taken an entire all out new level which assume a significant job in the intrigue society that what you resemble works in each flied, for example, your mariage, work, party,etc. . Wearing a polished and delightful cosmetics looks has gotten wild for women everything being equal.

Matte eyeshadow and lip cosmetics gets progressively critical jobs in our face excellence, which makes us show our characters and stand apart for the groups. Ingenuine thoughts on the most proficient method to coordinate cosmetics plans, your eyeshadow shading with your lipsticks colore. Coordinating your outfit with your shoes. This turns out to be all the more simple and wonderful when the matte lip shading matches your eyeshadow. Here are 10 top elite matte eyeshadow and lip cosmetics plan in 2020 for your reference:

Tips: We ought to likewise focus on applying lip salve much of the time at normal occasions. Prior to putting on the cosmetics, apply the lip emollient, and afterward tenderly taste it off with tissue when applying lipstick. The clammy lips are delicate and delicate, and even the dry lipstick doesn’t have any lip lines!

That is as indicated by Kelsey Deenihan,

10 Top Exclusive Eyeshadow and Lip Makeup Design In 2019

superstar cosmetics craftsman and Lorac … If not white eyeliner, 2020 is going to see a continuation of 2019’s brilliant … or then again Superstar Lips Glossy Lipstick ($34) on top to include a plumper-looking,

Since 2020 is here, we at last feel like we can securely say it: 2019 was a milestone year for excellence. We saw the ascent of trial and defective eye cosmetics, We saw vanguard eyeliner, significant eye shadow, and bright sparkle all over the place. We likewise observed the ascent of delicately enlightened appearances and peachy-pink lip hues (maybe this was a reaction to the sensational form and highlighter looks of days of old?). There was even a significant resurgence in specific ’90s-roused patterns, for example, intense blue eye shadow, dark pencil eyeliner, and gleam smooth lips.

Where does that leave us for 2020? All things considered, this is an energizing time for excellence lovers since what we regard in vogue currently will no uncertainty create and develop to in the long run exemplify the whole decade to come. It is safe to say that you are prepared? We are. Continue looking to see the greatest cosmetics pattern expectations for the coming year, as per five of the top superstar cosmetics craftsmen.

As indicated by Sofia Schwarzkopf Tilbury, innovative official of Charlotte Tilbury. “I think the eyes will be an immense concentration for cosmetics in 2020. One of my preferred patterns that I’ve made as of late and seen on loads of red rugs and runways is flies of shading on the eye. It’s everything about making flawless, overstated shapes; utilizing delicately obscured and mixed squares of shading so they’re not very characterized. I love it when I see somebody wearing an eye shading look that is not wearing them—all the more simply improving their highlights!”

“I made an extremely flawless, brilliant gander at Olivia Rubin’s London Fashion Week show this year utilizing splendid pink Charlotte Tilbury Hot Lips Lipstick in Electric Poppy (£25), and performing multiple tasks with our Magic Vanish Color Corrector in Tan (£24) to swindle a fly of orange—yet you can utilize eye shadows or liners as well,” she says. “Charlotte’s palettes are ideal for this—from flies of pink and strong blues to shimmering silvers, polished reds, and brilliant greens. You can truly utilize any shading; it’s such an enjoyment, fun loving and trial pattern!”

2. Flies of Blue

On the off chance that there’s one shading that you ought to hope to see a greater amount of in 2020, it’s blue. That is as indicated by Kelsey Deenihan, big name cosmetics craftsman and Lorac masterfulness guide. It just bodes well. All things considered, Pantone as of late reported that Classic Blue is the 2020 shading the year. It’s an intense shade of blue that is “reminiscent of the sky at sunset,” and rouses sentiments of harmony and quietness.

“Blue unmistakably will be on everybody’s radar in 2020,” she says. She proposes discovering fun approaches to play with shading, for example, “taking a sudden brilliant shade and making a sharp winged feline eye.” Personally, we’re inclined toward the striking blue eye cosmetics look she made for Millie Bobby Brown.

10 Top Exclusive Eyeshadow and Lip Makeup Design In 2019

10 En Özel Göz Farı ve Dudak Makyajı Tasarımı 2020

Her kadın, mükemmel, zarif, parlak görünmeyi takdir eder, bu da birinin yakın hissetmesine ve şüphesiz kabul edilmesine neden olur. Günümüzde ihtişam konfigürasyonu, entrika toplumunda önemli bir iş üstlendiğiniz her bir uçta, örneğin, evlilik, iş, parti vb. . Parlak ve hoş bir kozmetik görünüm giyen kadınlar için her şey eşittir.

Mat göz farı ve dudak kozmetikleri yüz mükemmelliğimizde gittikçe kritik öneme sahip işler alır, bu da karakterlerimizi göstermemizi ve gruplar için ayrı durmamızı sağlar. Kozmetik planlarını koordine etmek için en yetkin yöntemle ilgili gerçek olmayan düşünceler, rujlarınızla göz farı gölgelerinizi renklendirin. Kıyafetinizi ayakkabılarınızla koordine etmek. Mat dudak gölgeleme göz farı ile eşleştiğinde bu daha basit ve harika olur. İşte referans için 2020 yılında 10 üst elit mat göz farı ve dudak kozmetik planı:

İpuçları: Normalde dudak salve uygulamalarına çoğu zaman odaklanmalıyız. Kozmetik maddelerini takmadan önce, dudak yumuşatıcı uygulayın ve daha sonra ruj uygularken yumuşak bir şekilde doku ile tatlandırın. Kapaklı dudaklar narin ve narindir ve kuru rujun bile dudak çizgisi yoktur!

Bu, süperstar kozmetik ustası ve Lorac, Kelsey Deenihan tarafından belirtildiği gibi … Beyaz göz kalemi olmasa, 2020 2019’un parlaklığını sürdürecek … görünüyorsun,

2020 burada olduğundan,

en sonunda bunu güvenli bir şekilde söyleyebileceğimizi hissediyoruz: 2019, mükemmellik için bir kilometre taşı yılıydı. Deneme ve kusurlu göz kozmetiklerinin yükselişini gördük, Her yerde öncü göz kalemi, önemli göz farı ve parlak ışıltı gördük. Benzer şekilde, özenle aydınlatılmış görünümlerin ve şeftali-pembe dudak tonlarının yükselişini gözlemledik (belki de bu güne ait sansasyonel forma ve vurgulayıcı görünümlere bir tepkidir?). Yoğun mavi göz farı, koyu kurşun kalem eyeliner ve parıltılı pürüzsüz dudaklar gibi belirli 90’ların kavrulmuş desenlerinde bile önemli bir canlanma oldu.

Bu bizi 2020’ye nerede bırakıyor? Her şey göz önüne alındığında, bu mükemmellik sevenler için enerjik bir zamandır, çünkü modada düşündüğümüz şey, uzun vadede gelecek on yılın örneğini oluşturacak ve belirsizliğe neden olmayacaktır. Hazır olduğunuzu söylemek güvenli mi? Biz. En iyi süperstar kozmetik ustalarının beşine göre, önümüzdeki yıl için en büyük kozmetik desen beklentilerini görmeye devam edin.

10 Top Exclusive Eyeshadow and Lip Makeup Design In 2019

Charlotte Tilbury’nin yenilikçi yetkilisi Sofia Schwarzkopf Tilbury tarafından belirtildiği gibi. “Gözlerin 2020’de kozmetikler için muazzam bir konsantrasyon olacağını düşünüyorum. Geç kaldığım ve çok sayıda kırmızı halı ve pistte gördüğüm tercih ettiğim desenlerden biri, gözdeki gölgeleme sinekleri. Her şey kusursuz yapmakla ilgili çok abartılı olmayan, gölgelendirilmiş ve karışık gölgeleme kareleri kullanarak, çok karakterize edilmezler.

“Bu yıl Olivia Rubin’in Londra Moda Haftası gösterisinde Elektrik Haşhaş’ta muhteşem pembe Charlotte Tilbury Sıcak Dudaklar Rujunu (25 £) kullanarak ve Tan’daki Sihirli Vanish Renk Düzeltici (24 £) ile çok sayıda görev gerçekleştirdim. bir portakal sineğini dolaştırmak için – yine de göz farı veya gömlekleri de kullanabilirsiniz “diyor. “Charlotte’un paletleri bunun için idealdir – pembe ve güçlü mavilerden sineklerden parıltılı gümüşlere, parlak kırmızılara ve parlak yeşilliklere kadar. Gerçekten herhangi bir gölgeleme kullanabilirsiniz; bu bir zevk, eğlenceli sevgi ve deneme kalıbı!”

2. Mavi Sinekler

2020’de daha fazla miktarda görmeyi ummanız gereken bir gölgeleme olması ihtimaline karşı, mavi. Bu, büyük isim kozmetik ustası ve Lorac ustalık rehberi Kelsey Deenihan tarafından belirtildiği gibidir. Sadece iyi gözüküyor. Her şey düşünüldüğünde, Pantone geç itibariyle Classic Blue’nun yılın 2020 gölgesi olduğunu bildirdi. “Günbatımında gökyüzünü anımsatan” yoğun bir mavi tonudur ve uyum ve sessizlik duygularını canlandırır.

“Mavi, 2020’de herkesin radarında açık bir şekilde olacak” diyor. Gölgeleme ile oynamak için eğlenceli yaklaşımlar keşfetmeyi öneriyor, örneğin, “ani parlak bir gölge almak ve keskin bir kanatlı kedi gözü yapmak”. Şahsen, Millie Bobby Brown için yaptığı çarpıcı mavi göz kozmetik görünümüne eğilimliyiz.

10 Top Exclusive Eyeshadow and Lip Makeup Design In 2019

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,